آدم حمومی باشه اما نادر برهانی مرند نباشه !

** خواندن این مطلب برای کسانی که جنبه ندارند ممنوع میباشد**

قبل از اینکه مشت مجکمی به دهان گشاد گیشه ی ایرانشهر بزنم و در مورد قیمت های گذاشته شده روی تئاتر ها موضع نشان دهم ،میخواهم از عصبانیتم نسبت به جناب آقای نادر خان برهانی مرند بنویسم . با توجه به اینکه ایشان در گفتگوی خود با سایت خبری ایران تئاتر در این باره چیزهایی ذکر کرده اند بنده در این جزیره اول مشت محکمی به دهان اعتقاد ایشان زده و بعد هم یک آخیش خواهم گفت . حالا موضوع از چه قرار است ؟

آقای برهانی مرند که با موضع بسیار فیلسوف منشانه و چانه ی رو به بالا و پی او وی های انگل به تماشاچی اش نگاه میکند برای توجیه گرانی بلیط 200000ریالی کارش این گونه میگوید که بابا جون کسی به ما یه قرون هم نداده ، حالا بگذریم که من نیل سایمون شناس نیستم، اما مریلا زارعی بنده خدا انقدر دختر خوبیه که هر وقت حرف پولو میزنم میگه بذار ببینیم کار چقدر میفروشه و دمش گرم و اصلا چرا کسی قدقد میکنه که بلیط تئاتر من گرونه من بی هیچ پشتوانه و بی هیچ ساپورت کننده و بی هیچ حمایت (مخصوصا)مالی این کارارو کردم . من حمایت مالی ندارم . من منیجر و اسپانسر ندارم تازه خیلی هم دلشون بخواد بیان کار ما رو ببینن 20000تومن که چیزی نیست ما بی هیچ حماینی با چه زور و سختیی این کار تئاتر رو انجام دادیم .

جواب بنده به جناب برهانی مرند : ” هوووووووش ، کجا داری میری ( به سبک خسرو شکیبایی در فیلم هامون )؟ آقای برهانی مرند گرامی مگه کسی با تفنگ بالای سر شما وایساده بود که بیایید تئاتر کار کنید که حالا این همه طلبکارید ؟ مگه کسی زورتون کرده بود ؟ از شما بعیده ! بیست هزار تومن پولیه که واسه شما یه زار هم نمی ارزه واسه خیلی ها می ارزه ، دارم فکر میکنم آدم حمومی باشه اما نادر برهانی مرند نباشه . آخه جان من حمومی ها پول آب یعنی اجرت طهارت و غسل رو به زبون نمیاوردند و میذاشتند به حساب جیب طرف ، لام تا کام حرف نمیزدند و خیلی جاها بیرون حموم ها تابلو زده بودند( غسل   فقرا مجانی میباشد ) . بابا دمشون گرم . والا پارسال رومولوس کبیرتون رو دیدیم . . . همون طور که خودتون خوب و اساسی میدونید بنده در این جا پنبه ی کار شما رو زدم . ضمنی اشاره کنم ، کاش یه دیدگاهی نسبت به جهان بینی دورنمات داشتید و کاش عکس های کار شده از رومولوس ها را لااقل در اینترنت میدیدید و کاش آن دکورهای موشک فضایی و صحنه های لوده بازی را کم میکردید و کاش کمی آقا میزانسن بلد بودید . . . برعکس مصاحبه ای که گفتید سعی کرده بودید جناب صفری را از شکار روباهی که ندیدید دور کنید!!! اما والا به جون مامانتون اینا همه جا همه گفتند که با اون لباس و هدایت شما باز هم همه یاد شکار روباه افتادند . هه . . . من خوب خاطرم هست که در نوشته ام گفته بودم این شمایید که در هاله ی نام سیامک صفری میدرخشید وگرنه اصلا دیده نمیشدید . . . و نمایشنامه خوانی میکائیل شهرستانی بسیار استیلیزه و حسابی تر بود اون کارو هم لابد ندیدید!!! حالا قبلا تهران زیر بال فرشتگان رو هم دیدیم و فهمیدیم که نوشتنتون هم در حد چیه ! ؟ ! مرگ فروشنده و مرغابی وحشی خوب بود اما نمیدونم چطوری از دستتون در رفته ! . . . مثل اینه که شما اومد نیومد دارید !بالاخره ماهیت شما با این طرز برخورد با جماعتی که آه ندارند با ناله سودا کنند و پشت گیشه ها حسرت به دل میمانند مشخص شد . . . شما خوب میدانید که اکثر تئاتر بین های این خاک ما روزگارشان به سختی میگذرد . در همین بلاگ ، بنده بارها متهم شدم که چه شانسی دارم که به خاطر کار در روزنامه و … در قسمت وی-آی-پی  به تماشای تئاتری رفته ام و چه خوب که مثلا 5000 تومن نداده ام و راحت روی صندلی لمیده ام . پس ببینید که 5000 تومن هنوز برای خیلی ها کلی پوله . . . هنوز خیلی ها سر گران شدن دو کیلو هلو ناراحتند اما ظاهرا شما این طور نیستید .شما ایران زندگی میکنید ؟ بلیط رومولوس هم بالا بود اما چرا ؟ پول برای شما خیلی باید چیز شیرین و دلچسبی باشد . هنرمندی که در این شرایط این مرز و بوم (که عده ای از دیدن اسکناس های 10000 تومنی شاخ در آورده اند و ماشین ندارند و با وسیله نقلیه ی عمومی میرند و میایند) میگوید”” 20000 تومن حق تئاتر ماست و اصلا به ما چه تقصیر ایرانشهره“” هیچ شناختی از جامعه ی اطراف خود نداردجناب  برهانی مرند چه برسد به اون که …چی؟ نیل سایمون شناس هم باشد .

بنده با توجه به داشتن جیبی که از پس گیشه ی ایرانشهر هم برمیاد دیدم کار شما رو تحریم میکنم (واسه خودم … بقیه خود دانند )تا مشت محکمی بزنم توی دهان کسانی که بی هیچ سواد و خلاقیتی با زرق و برق اضافه و لابی های قنات مانند تو در تو ، پول مردم را وارد گیشه کرده و کار بدی تحویلشان میدهند و اسمش را میگذارند – تئاتر-  .   بروید یک سر به بلاگ جناب صفری بزنید و ببینید که اکثر علاقمندان ایشان، وی را به جای آغامحمدخان ، سیامک کبیر نام نهادند و چقدر از کار رومولوس تعریف کرده اند . چرا ؟ چون شما بهشان حقه زدید و به نام سیامک صفری ، رومولوس تحویلشان دادید . چرا ؟ چون اکثرشان شکار روباه را ندیدند …پس پی گیر تئاتر حرفه ای نیستند .شما شکار روباه را پیدا کنید. ببینید. یه کم طرز رفتار دکتر رفیعی را هم با طرز برخورد خودتان مقایسه کنید . . . مسئله اینه جانم ، که اصولا هدف شما در حرفه چیست ؟ پول در آوردن ؟ یا تئاتر کار کردن ؟ به بچه ها دیدن و تفکر اشتباه یاد میدهید . . . مثل رستورانی با آمبیانس زیبا و دلربا که لای غذایش مو و پای سوسک و ملخ پیدا میشود . . . دقیقا همین طور است . . . بعضی ها مزاجشان با آشغال میسازد شمارا تحسین میکنند ،بعضی ها هم نه دیگر پا به رستوران شما نمیگذارند .

 

( آخیش )

 

درباره ساناز سید اصفهانی

متولد 14 . 9 . 1360 در تهران ، از سن پنج سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و بعد به مدرسه ی هنر و ادبیات ِ صدا و سیما رفت . ساز تخصصی او پیانو بود که به صلاحدید خانواده از ادامه ی تحصیل در این رشته به صورت تخصصی منصرف شد و وارد رشته ی ریاضی فیزیک شد و پیانو را در کنار درس با اساتید مجرب به صورت خصوصی فرا گرفت . او دارای مدرک انیمیشن کامپیوتری از مجتمع فنی تهران میباشد و همزمان با تحصیل و کار در این رشته وارد دانشگاه سوره ی تهران شد و در رشته ی تئاتر ، گرایش ادبیات دراماتیک تحصیل کرد . همزمان با ورود به دانشگاه شروع به همکاری با مطبوعات شد . او با روزنامه هایی چون همشهری ، همشهری مناطق ، اعتماد ، اعتماد ملی ، شرق ، تهران امروز ، فرهیختگان و ماهنامه ی ادبی گلستانه ، مجله ی نقش آفرینان ، ماهنامه ی رودکی و سینما- چشم ( روح سرگردان موزه سینما )، ماهنامه ی سیاسی فرهنگی دنیای قلم . . . همکاری کرده است .

29 نظرات

 1. یادم رفت بگم تو که شهامت داری خودت رو معرفی کن بعد اراجیف بگو!
  چرا خودت رو پشت همچین اسم مسخره ای قایم کردی "میس شانزه لیزه ه ه"! نه تنها حرفهات،که اسمت هم بدجور حال ادم رو بهم میزنه!!!وحشتناک

 2. دوست عزیز تاتر یک هنر مقدسه همین جوری نیست که با حموم مقایسش میکنی بعدشم اگه شما پول نداری بری تاتر ببینی بهتره تو خونه بمونی یا اینکه بری همون حمومه که برا فقرا رایگانه.ناراحتی کسی هم بالا سر تو اسلحه نگرفته که بری تاتر ببینی همون چه بهتر که امثال شما که بی سواد هستید و کمی ادب ندارید حتی نزدیک تاتر نشید.ای کاش یک طرفه به قاضی نریم و کمی هم جای طرف مقابلمون فکر کنیم.
  متاسفم برای شما

 3. , واسه آقای برهانی همین بس که استاد علی نصیریان از هنرمندی ایشان تعریف کردند.حالا شما مومن دهن پاک هر چی می خوای بگو..بیزیم یرلرده بیر مثل وار دییر "ایت هورَر کروان گئچر"

  سگ پارس می کند اما کاروان را خودش را می رود.

  آدرس را هم دادم که خواستی بیای خصوصی پارس کنی چون میدانم که اهلشی…

 4. مردک چرت و پرت نگو.تو گدایی یا مشکل مالی داری نمی تونی بلیط بخری!

 5. سلام
  واقعا عجیبه که 20 هزار تومن برای شما پول خیلی زیادی محسوب می شه من با نادر صحبت می کنم که از این به بعد دم در تئاتر بنویسه برای مشتریای مجانی حموم رو مجانی می باشد تا کسایی مثل شما هم بتونید بیاید و لدت ببرید.تا تبدیل به یه ورشکستگی عظیم مالی برای شما نشه
  با آرزوی سالی پر پول برای شما

 6. یادم رفت بگم تو که شهامت داری خودت رو معرفی کن بعد اراجیف بگو!
  چرا خودت رو پشت همچین اسم مسخره ای قایم کردی "میس شانزه لیزه ه ه"! نه تنها حرفهات،که اسمت هم بدجور حال ادم رو بهم میزنه!!!وحشتناک

 7. میبینم که جمع علافها حسابی جمعه و …..!
  حالا این چندتا نخاله ای که به نادر برهانی دری وری گفتن که البته همش لایق خودشون و میسسسسسس!شانزه لیزه س، اصلا چیزی هم از تئاتر میدونن؟؟؟اولین مشخصه ادم هنرشناس ادب و فرهنگشه،بعد سوادش. که البته تو نه ادب و فرهنگ داری،نه سواد!لااقل یه کم مطالعه کن،حیفه همه عمرت رو گذاشتی هرروز این همه چرت و پرت به اسم وبلاگ میبافی!!!!

 8. خب مگه کسی با تفنگ بالا سرت ایستاده که بیای راجع به این اقا صحبت کنی?! تو که انقدر بی ادبی واسه چی وبلاگ درست کردی؟چه اسم قلمبه سلمبه ای هم براش گذاشتی! حالا خوبه نه سواد داری،نه ادب!!!!!!

 9. با سلام و احترام

  متاسفانه نقد شما که چه عرض کنم ! هجویات شما درباره ی آقای برهانی مرند و کارهاشون بسیار زشت بود.

  من سوالی از شما دارم.
  آیا کسی شما را مجبور کرده بروید  و کارهای ایشان را ببینید ؟آیا اسلحه بر سر شما گذاشته اند تا بروید و 20 هزار تومان برای این تئاتر بپردازید ؟

  من فکر می کنم 20 هزار تومان در قبال کاری که آقای برهانی کرده است پولی نیست.شما همین خواننده های زپرتی را ببیند که در هر کنسرت از هر فرد 40 تا 50 هزار تومان می گیرند و بعد مقایسه کنید با تلاش هنری آقای برهانی.

  اینکه شما نسبت به یک کار ایشون نقد داشته باشید با اینکه شخصیت و سواد ایشون رو نه نقد بلکه مسخره کنید بسیار تفاوت دارد.

  آرزوی بهبودی روز افزون شما رو دارم.

  با تشکر

 10. دوست عزیز تاتر یک هنر مقدسه همین جوری نیست که با حموم مقایسش میکنی بعدشم اگه شما پول نداری بری تاتر ببینی بهتره تو خونه بمونی یا اینکه بری همون حمومه که برا فقرا رایگانه.ناراحتی کسی هم بالا سر تو اسلحه نگرفته که بری تاتر ببینی همون چه بهتر که امثال شما که بی سواد هستید و کمی ادب ندارید حتی نزدیک تاتر نشید.ای کاش یک طرفه به قاضی نریم و کمی هم جای طرف مقابلمون فکر کنیم.
  متاسفم برای شما

 11. , واسه آقای برهانی همین بس که استاد علی نصیریان از هنرمندی ایشان تعریف کردند.حالا شما مومن دهن پاک هر چی می خوای بگو..بیزیم یرلرده بیر مثل وار دییر "ایت هورَر کروان گئچر"

  سگ پارس می کند اما کاروان را خودش را می رود.

  آدرس را هم دادم که خواستی بیای خصوصی پارس کنی چون میدانم که اهلشی…

 12. مردک چرت و پرت نگو.تو گدایی یا مشکل مالی داری نمی تونی بلیط بخری!

 13. من نمیدونم ایشون دقیقن با چه ادبیاتی حرف زدن. اما در نهایت 20000 تومن گرچه پول کمی نیست اما خوب چه چاره ای هست؟ به هر حال یه عده آدم از این راه داره زندگیشون میگذره. منظورمو کلی تر بگم. بلیت تئاتر برای مخاطبش گرون ه اما اگه ارزون تر بشه خرج روزمره ی آدم تئاتری در نمیاد. شاید اگه تئاتر رو ها بیشتر بشن بلیت بتونه ارزون تر بشه. و یه نکته ی دیگه هم هست. خیلی ها کلی از این 20 وتمن ها رو واسه چیزای دیگه خرج می کنن اما موضوع تئاتر که پیش میاد میگن زیاده.

 14. من برهانی مرند رو اندازه یه سر سوزن به عنوان هنرمند قبول ندارم، بسیار آدم بی سوادیه و هیچ دانشی در مورد تئاتر نداره
  واقعاً متاسفم برای این مملکت که برهانی مرند هنرمندشه…

 15. سلام
  واقعا عجیبه که 20 هزار تومن برای شما پول خیلی زیادی محسوب می شه من با نادر صحبت می کنم که از این به بعد دم در تئاتر بنویسه برای مشتریای مجانی حموم رو مجانی می باشد تا کسایی مثل شما هم بتونید بیاید و لدت ببرید.تا تبدیل به یه ورشکستگی عظیم مالی برای شما نشه
  با آرزوی سالی پر پول برای شما

 16. من فکر میکنم سیامک صفری ها هم نباید با این کارگردان ها  کار کنند.

 17. سلام میس عزیز با نادر خان کارت نباشد. مگه نمی دونی اون همشهری حضرت نوحه!یه هو دیدی نفرینت کرد ودچار طوفان شدی!دیگه اینگه از ادبیاتت کیفور می شوم.کمی هم عیاری و مشدیگری کنی د نیست…

 18. کاش این انتقادهای شما  وسیع تر با انعکاس شدیدتر در حزیره کوچک تیاتر شنیده بشه . شاید شده ومن نمیدونم .

 19. با سلام و احترام

  متاسفانه نقد شما که چه عرض کنم ! هجویات شما درباره ی آقای برهانی مرند و کارهاشون بسیار زشت بود.

  من سوالی از شما دارم.
  آیا کسی شما را مجبور کرده بروید  و کارهای ایشان را ببینید ؟آیا اسلحه بر سر شما گذاشته اند تا بروید و 20 هزار تومان برای این تئاتر بپردازید ؟

  من فکر می کنم 20 هزار تومان در قبال کاری که آقای برهانی کرده است پولی نیست.شما همین خواننده های زپرتی را ببیند که در هر کنسرت از هر فرد 40 تا 50 هزار تومان می گیرند و بعد مقایسه کنید با تلاش هنری آقای برهانی.

  اینکه شما نسبت به یک کار ایشون نقد داشته باشید با اینکه شخصیت و سواد ایشون رو نه نقد بلکه مسخره کنید بسیار تفاوت دارد.

  آرزوی بهبودی روز افزون شما رو دارم.

  با تشکر

 20. با سلام و احترام

  متاسفانه نقد شما که چه عرض کنم ! هجویات شما درباره ی آقای برهانی مرند و کارهاشون بسیار زشت بود.

  من سوالی از شما دارم.
  آیا کسی شما را مجبور کرده بروید  و کارهای ایشان را ببینید ؟آیا اسلحه بر سر شما گذاشته اند تا بروید و 20 هزار تومان برای این تئاتر بپردازید ؟

  من فکر می کنم 20 هزار تومان در قبال کاری که آقای برهانی کرده است پولی نیست.شما همین خواننده های زپرتی را ببیند که در هر کنسرت از هر فرد 40 تا 50 هزار تومان می گیرند و بعد مقایسه کنید با تلاش هنری آقای برهانی.

  اینکه شما نسبت به یک کار ایشون نقد داشته باشید با اینکه شخصیت و سواد ایشون رو نه نقد بلکه مسخره کنید بسیار تفاوت دارد.

  آرزوی بهبودی روز افزون شما رو دارم.

  با تشکر

 21. من نمیدونم شما کی هستید اما همینقدر بهتون بگم که بهتره بری یه کم اخلاق و ادبیات بخونی . اگه حرفی برای نقد داری بزن وگرنه وبلاگتو جمع کن گورتو گم کن . گربه ه دهنش به گوشت نمی رسید و می گفت نجسه

 22. کاش این انتقادهای شما  وسیع تر با انعکاس شدیدتر در حزیره کوچک تیاتر شنیده بشه . شاید شده ومن نمیدونم .

 23. bale mis jan man tehran hastam,dar zemn merci ke javab dadi,maalome kheili active hasti,movafagh bashi doste khoobam

 24. bale mis jan man tehran hastam,dar zemn merci ke javab dadi,maalome kheili active hasti,movafagh bashi doste khoobam

 25. salam mise aziz ,omidvarim ba in mataleb va nazarat dige shahede chenin gheymathaye kazaei nabashim,rasti az namayeshe roodaki khabary dary???kheili delam mikhast miraftam va mididam che farghi ba kare ali pooyan dare,to narafti birjand  bebini?

 26. کلا احساس خوبی دارم کسی رو توی دادگاه خودمونی به سزای اعمالش برسونیم,فیض بردم از این حالگیری,آدم واقعا حمومی باشه ولی این یارو نباشه.والا یادمه نمایش یک دقیقه سکوت رو رفتم 3000ت,
  تازه چه نمایش فوق العاده ای,حیف پول که بدی رویای…
  واقعا که هووووووووش جانانه ای نثارش کردی.

  کیفور شدم

 27. متاسفانه امسال کارهای تئاتر داره همین جوری گرون وگرون تر میشه.اولش هم از کارهای اتیلا پسیانی شروع شد و دارو دسته اون.
  بهترین کاری که امسال دیدم یک دقیقه سکوت کیخانی -یعقوبی توی سالن کوچک مولوی بود با بلیط 2000 تومانی.وبدترین ها هم که زیادند از مکاشفه بگیر تا پرفسور بوبوس.
  البته فکر کنم از نقش پررنگ ایرانشهر وشهرداری تهران هم نباید گذشت . با ورود این سالن که اول به نظر یک اتفاق بسیار مثبت برای تئاتر ایران بود وحالا داره به قتلگاه تئاتر واقعی  وتغییردادن نوع  مخاطبان تئاتر منجر میشه.
  در همه جای دنیا تئاتر از طرف دولت ها حمایت میشه(نه دخالت). البته دوستان ایرانی جنبه ندارند و همیشه حمایت ودخالت رو باهم قاطی می کنند.
  به نظر میرسه با تداوم این قیمت ها چهره مخاطبان تئاتر کاملا تغییر کنه.