پاییز

پاییز کی آمد ؟

گفتی بعد از صاعقه‌ی تابستان ، ستاره‌بارانِ پاییز را میبینیم . خواب بودیم که رفتیم میانِ سبزه‌های بهار . درست رو به روی شلاق باد و تورمِ مِه ، پا روی شن ها گذاشته بودیم و میرفتیم تا موج شکنِ دریا ، از کنارِ لاشه‌ی پرندگانِ سکته زده رد می‌شدیم . غروب بود . تابستان بود ولی مِه بود ، باران بود . برف هم بود  ، گفتم دریا سنگ‌شور شده ، آسمان تویش افتاده ، ببین پاییز که بیایید چقدر برگ بر سفره‌اش بنشیند !

گفتی برگهای خزان را متهورانه پارو میکنی و از موج‌های سوراخ و نمِ مَد و ماهِ گم شده می‌گذریم و می‌رسیم به ساحلِ دیگر .

اما خواب بودم ، خوشه چینانِ خرمن سخن دانی روایت کردند آن کسی که تنِ حیوانکی را قشو میکرد ، سیخِ سر ستیزش را توی جانِ حیوانکی فرو برد و پوزه بندی که بر دهان حیوانکی بسته بود از برای این بود که هرگزا که خواب و خیال رویا ، دریا ، سرمستی و عشق بازی به سرش زند . مبادا !

تن حیوانکی وَر آمد و پوستش بر زمین افتاد و قلبش زیر مهمیز یارو ترکید و خونش به زمین و از زمین به آوندهای خشکِ درختانی رسید که آذر ، آخرِ پاییز برگهای سرخ خواهند داد .

سانازسیداصفهانی

درباره ساناز سید اصفهانی

متولد 14 . 9 . 1360 در تهران ، از سن پنج سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و بعد به مدرسه ی هنر و ادبیات ِ صدا و سیما رفت . ساز تخصصی او پیانو بود که به صلاحدید خانواده از ادامه ی تحصیل در این رشته به صورت تخصصی منصرف شد و وارد رشته ی ریاضی فیزیک شد و پیانو را در کنار درس با اساتید مجرب به صورت خصوصی فرا گرفت . او دارای مدرک انیمیشن کامپیوتری از مجتمع فنی تهران میباشد و همزمان با تحصیل و کار در این رشته وارد دانشگاه سوره ی تهران شد و در رشته ی تئاتر ، گرایش ادبیات دراماتیک تحصیل کرد . همزمان با ورود به دانشگاه شروع به همکاری با مطبوعات شد . او با روزنامه هایی چون همشهری ، همشهری مناطق ، اعتماد ، اعتماد ملی ، شرق ، تهران امروز ، فرهیختگان و ماهنامه ی ادبی گلستانه ، مجله ی نقش آفرینان ، ماهنامه ی رودکی و سینما- چشم ( روح سرگردان موزه سینما )، ماهنامه ی سیاسی فرهنگی دنیای قلم . . . همکاری کرده است .