وقتی (88) چانه انداخت !

(٨٨) رو به احتضار است ، چه باید بکنم ؟ بدنت سرد شده و نفس های آخرت را میکشی، چه زود فراموش میشوی ای سالهای پرخاطره ، نگاهت رو به آسمان فراخ است که تو را با خود به ستاره ها و سیاه چاله ها تبدیل خواهد کرد . کاش با هم از صفحه های تاریخ و روزنامه  ها و ارشیوها پر میکشیدیم به جاودانگی ، تو تنها میروی و من را با یک دنیا حسرت و بغض تنها میگذاری ، من هر بار با باز کردن کمد خاطره ها ، با دیدن کلکسیون  ٧٠ ها و ٨٠ ها نبش قبر میکنم و لا به لای صفحاتش دنبال جرعه ای حقیقت میگردم . آه که چقدر زمستانت بی برکت بود و آن قدر دوستم نداشتی که برفی غربال کنی و زمین را و سرو ها را با سپیدیت بپوشانی ، آه که چقدر ما فراموش کاریم ، تو رو به احتضاری و هیچ کس به یادت نیست ، همه با عجله به سوی سالی که نمیدانند چگونه است با شتاب هیاهویی برای هیچ به راه انداخته اند .آه که چقدر این بلاهت ها من را به خنده می اندازد ، حرف از تازه شدن ها ، تکرار افسوس و خاطره ها و پیر شدن و حسرت ها ، این جا همه جشن گرفته اند ، ٨٨ دستان سرد ابدیت را به من بده ، به یمن ٨ و ٨ بودنت چه کودکانه رو دستی خوردم و به گمانم زوج بودنت ، هم دلی هم نشینی همیاری هم دردی به کنارم میگذاشت ، هیچ کسی ٨ من نشد ، نمیخواهم ٨ من گرو ٩ باشد و با نگاهی امیدوارانه به ٨٩ ی که با پررویی تمام روی سرم خراب میشود و نطلبیده وارد زندگی میشود خوش آمد بگویم . آه که چقدر زمان تحویل سال ،پر از بغض و گریه ام . همه ی سین ها هم دورم پای بکوبند و کف بزنند تو را فراموش نخواهم کرد در همان لحظه ی تولد ٨٩ است که تو را برای همیشه زیر خاک خواهم گذاشت و سنگ لحدی به رویت و دفنت خواهم کرد . باور کن به سراغت می آیم … همه ی شب و روزهایمان را میخوانم ، دوباره به آسمانت  بی روحت نگاه خواهم کرد . آه ای ٨٨ چقدر همه جا بن بست است و انگار حقیقت را هیچ گاه درک نخواهم کرد !کاش با هم میرفتیم و من این جا دنبال دنیای کوچک نویسنده شدن و چاپ کار و .. نبودم و نفس پرست نمیشدم . همه  جا همه تو را فراموش کرده اند. نمیدانم در سبزه ی امسال چه گره خواهند زد … نمیدانم ! (عید ) برای من تحمیل تقویم نیست ، عید برای من روزی است که از ته دل بخندم . . . روزهایی هست که همیشه خاطره اش در یادم می ماند ، روزهایی که از آن به عنوان عید یاد میکردیم ، سالهاست آن روزها سر جنازه ی خاطره ها به تنهایی شمع روشن میکنم و نقاب میس شانزه لیزه را میکنم و میگریم . آه ای حاجی فیروز خیلی غمگینم برایم بشکن … شاید کمی حال محتضرمان را جا بیاوری و به خنده اش بندازی ای تو که از دنیای مرگان قرمز پوش آمده ای و ندای سال نو میدهی . . .

* نمیخوام منت گذاشته باشم اما این آهنگ را به زور و بعد از سه ساعت بالا پایین کردن در دنیای مجازی طوری یافتمش که نه بن بست (رت ل ی ف ) بخوری و نه سرخورده شوی . شاید چون در آن ترانه ی جذابی است از خاطره ی گذشته ها . گذشته هیچ گاه فرامو ش نمیشود و برای آدم هایی از جنس من روی شانه هایش سنگینی خواهند کرد و منظره ی پشت سر را خواهند ساخت . گوش کردنش را به هر بنی بشری توصیه میکنم . برای دوستانی که به  پیشواز هفت سین و سال نو و نو شدن ها میروند ، تبریک میگویم و اگر بنا باشد آرزویی کنم (که خدا بر آورده اش سازد ) برای همه اول از همه آرزوی سلامتی ، عقل ، شعور ، درایت ، ثروت ،‌شادی ،‌خنده ، قهقهه ، شانس و اقبال دارم . باشد که باری تعالی همه اش را برآورده سازد . آمین .

 

 

میس شانزه لیزه

 

درباره ساناز سید اصفهانی

متولد 14 . 9 . 1360 در تهران ، از سن پنج سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و بعد به مدرسه ی هنر و ادبیات ِ صدا و سیما رفت . ساز تخصصی او پیانو بود که به صلاحدید خانواده از ادامه ی تحصیل در این رشته به صورت تخصصی منصرف شد و وارد رشته ی ریاضی فیزیک شد و پیانو را در کنار درس با اساتید مجرب به صورت خصوصی فرا گرفت . او دارای مدرک انیمیشن کامپیوتری از مجتمع فنی تهران میباشد و همزمان با تحصیل و کار در این رشته وارد دانشگاه سوره ی تهران شد و در رشته ی تئاتر ، گرایش ادبیات دراماتیک تحصیل کرد . همزمان با ورود به دانشگاه شروع به همکاری با مطبوعات شد . او با روزنامه هایی چون همشهری ، همشهری مناطق ، اعتماد ، اعتماد ملی ، شرق ، تهران امروز ، فرهیختگان و ماهنامه ی ادبی گلستانه ، مجله ی نقش آفرینان ، ماهنامه ی رودکی و سینما- چشم ( روح سرگردان موزه سینما )، ماهنامه ی سیاسی فرهنگی دنیای قلم . . . همکاری کرده است .

26 نظرات

 1. سلام میس جان
  تشکر از آهنگ قشنگت
  من فکر می کنم آدم به زبان فرانسوی اگر فحش هم بشنود لذت بخشه!
  انگار یه جورهایی  گاهی سلیقمون بهم نزدیکه
  حداقل تو موزیک فرانسوی
  سال خوبی را برات آرزو می کنم

 2. خیلی تلخ مینویسید هیچ وقت فکر نمیکردم این همه احساس به مرگ سال 88 میتونه توی آدم وجود داشته باشه به هر حال شما هم هنرمندید لابد و لی خب تاثیر نوشتتون موند روم چون برای یکی که دوستش داشتم خوندم هممه نوشته های این جا رو نخوندم مثله اینکه باید بخونم .به هرصورت سال نوتون نمبارک .

 3. تحويل شد بالاخره ! امسال شد پارسال

 4. من هیچ وقت نه ابراز نفرت کردم از سالی که رفت نه چندان ذوق زده شدم برای سالی که آمد اما امسال با اطمینان می گویم :سال 89 زودتر بیا!نمی دانم چه در پشت ظاهر دلفریبت پنهان کرده ای!
  اما بیا و سال منحوس 88 را با خودت ببر!

  سال نو پیشاپیش مبارک!

 5. عید عید عید….
  خوبی؟

 6. اين آهنگتو دانلود كردم ميس جان . فكر كنم يه سي دي تصويري ازش داشته باشم . پيداش كردم خبرت مي كنم . يه دفعه يكي دو ساعتي ياسمن درگيرش بود  . هفت سالش بود اون موقع

 7. سلام میس جان
  تشکر از آهنگ قشنگت
  من فکر می کنم آدم به زبان فرانسوی اگر فحش هم بشنود لذت بخشه!
  انگار یه جورهایی  گاهی سلیقمون بهم نزدیکه
  حداقل تو موزیک فرانسوی
  سال خوبی را برات آرزو می کنم

 8. خیلی تلخ مینویسید هیچ وقت فکر نمیکردم این همه احساس به مرگ سال 88 میتونه توی آدم وجود داشته باشه به هر حال شما هم هنرمندید لابد و لی خب تاثیر نوشتتون موند روم چون برای یکی که دوستش داشتم خوندم هممه نوشته های این جا رو نخوندم مثله اینکه باید بخونم .به هرصورت سال نوتون نمبارک .

 9. تحويل شد بالاخره ! امسال شد پارسال

 10. من هیچ وقت نه ابراز نفرت کردم از سالی که رفت نه چندان ذوق زده شدم برای سالی که آمد اما امسال با اطمینان می گویم :سال 89 زودتر بیا!نمی دانم چه در پشت ظاهر دلفریبت پنهان کرده ای!
  اما بیا و سال منحوس 88 را با خودت ببر!

  سال نو پیشاپیش مبارک!

 11. میس جان، سال داره خداحافظی می‌کنه، ما همیشه به هم سلام می‌دیم. مگه قرار بود دیگه نیام؟تعجب امیدوارم خیالات شیطان نداشته باشی.لبخند

 12. سلام میس جان
  می دونم خیلی با عید و حال و هواش حال نمی کنی ولی بازم سال نو مبارک . امیدوارم سال خوبی باشه . صحیح و سالم و شلوغ تر و جنجالی تر از پیش .
  زنده باد میس شانزه لیزه تمام سالها و لحظه ها .

 13. عید عید عید….
  خوبی؟

 14. اوه !
  نمیدونم منظور هم رو متوجه شدیم یا نه!
  اما من فکر میکنم منظور شما از بال در آوردن و پرواز کردن در جواب من، اوج گرفتن و یه جور به موفقیت رسیدن بود.
  اما منظور من از بال درآوردن و پرواز کردن ، مرگ بود.
  "روزی که دیگر شب نمی شود یا شبی که دیگر به روز نمی رسد"
  در هر صورت حرف شما برای من به حکم پند آموزنده.
  وقتی به جزیره سر می زنیم، آرامش هدیه می گیریم ( بهترین چیزی که یک دوست میتونه هدیه کنه)
  La Bohème
  قلب

 15. سال در پيشت پر مبارك باشد . باشد كه سختيش با روشني آن دورهايش سهل تحمل شود .
  شاد زي

 16. چه باشکوه! نخستین تبسم نوروز.                
  چه دلنواز! نخستین نگاه فروردین.
  تو نیز ، دست برافشان ،
  بگو ،
  بخند ،
  ببین!   «فریدون مشیری»

  – وبلاگ بی خوابی با یک پست بهاری منتظر شماست-

  سال نو مبارک

 17. سلام، میس جان. چه آهنگ رمانتیکی بود این "لابوهم" شارل آزناووار (تلفظش همینه؟) مرسی از سلیقه ت.
  به هر حال، این سال هایی که می گذرن زندگی ماست و نمی شه فراموششون کرد.
  ممنون از آرزوهای خوبت. اما چه بخوای چه نخوای، من سال نو رو بهت تبریک می گم و آرزو می کنم که از ته دل بخندی و کارات چاپ بشهگل

 18. خدا هيشکى را بى اينترنت نذاره در سال جديد ! بيچاره شدم با اين جى پى آر اس ! عين او آر اس مى مونه اسمش ! دقت کردى ؟! راستى برات ساز ميزنم عيدى مى فرستم عيدى !

 19. سلام
  هرچی به سالی که گذشت نگاه می کنم جز تاریکی برام چیزی نداشته مخصوصا  این چند هفته پایانی که واقعا بدترین روزهایه زندگیم بود. البته اگه به عقب تر هم برگردم باز هم از این تلخیها کشیده بودم.
  این قدر دست به قلمت خوب و زیباست ( به دور از تعریف ها ی دروغین) واقعا با خوندنش چند لحظه به فکر رفتم و این  باعث شد چند خطی درد دل کنم از اهنگی هم که قرار دادی ممنون.
  داشت یادم میرفت امیدوارم همه ارزوهایی که در اخر نوشته ات گفتی بر اورده بشه و سال خوبی داشته باشی (امین)

 20. 88 که اینقدر بدی داشت که خوبی هاش به چشممون نیومد.
  ایشالا 89  شادیِ ملی داشته باشیم! همه با هم قهقهه بزنیم!

  موزیکت هم عالی بود!

 21. میدونی چیه میس ؟!اصلا امسال یکی از پر عذاب ترین سالهایی
  بود که تا به حال گذروندم و بسیار هم زود و به قولت بی برکت بود.
  این از این زمستانی که من نفهمیدم چی شد که الان بهار شده!
  ممنونم از آهنگهایی که همیشه حالم رو عوض میکنه.
  زنده باشی.عییدت هم مبارک.( یه گل یاس)

 22. کاش بازهم از این آهنگ های زیبای فرانسوی می گذاشتی؟ باز هم بگم خوشگل بود.تا حالا چند دفعه شد؟

 23. آهنگ و متن ات قشنگ بود. فقط چرا با اینکه همه آهنگ رو دانلود کردم موقع گوش دادن تقریبا به وسط که میرسه قات می زنه و می ره اول؟ناراحت

 24. فکر نکنم به کسی چندان روی خوشی نشون داده باشه .به من که اصلا و ابدا .سال نو تو هم پیشا پیش مبارک .آرزو میکنم مثل سال قبل نباشه.لبخند

 25. فکر نکنم به کسی چندان روی خوشی نشون داده باشه .به من که اصلا و ابدا .سال نو تو هم پیشا پیش مبارک .آرزو میکنم مثل سال قبل نباشه.لبخند

 26. این 88 انگار به کمتر کسی روی خوشش رو نشون داده.
  من که هر چی شب و روز هام رو زیرو رو میکنم نکته دندون گیری پیدا نمیکنم  یا اگر هم بوده به سرعت برق و باد از دست رفته من موندم و خاطره های ازار دهنده همون چند روزه .
  اما باز هم سفت و سخت معتقدم بعد از هر زشتی و بدی روزی خوبی و خوشی هم خودی نشون میده و به گمانم حالا دیگه وقتش باشه.
  ممنون از بابت اهنگ ‘خیلی خوبهههه.